Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Saçlar, kadın erkek fark etmeksizin bedenin en dikkat çeken noktalarından birisidir. Sağlıklı, parlak, gür saçlar oldukça estetik bir görüntü oluşur fakat bazı nedenlerden dolayı saçlarda birtakım problemler oluşur. Bu problemlerden en yaygın olanı ise saç dökülmesidir. Özellikle de erkek tipi saç dökülmesi, kalıcı sonuçlarından dolayı daha da can sıkıcı hale gelir. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bu rahatsızlık, kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkiler.

Erkek tipi saç dökülmesi kafanın en tepesinden başlar. Bu bölgedeki saçlar zamanla seyrelir ve bu durum kafa derisi açılana kadar devam eder. Bu sürecin sonunda kafada yuvarlak ve açık bir alan kalır. Fakat bazen dökülme saç çizgisinden başlar ve oradan arkaya doğru seyrelmeye devam eder. Bu durumun erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılmasının sebebi ise erkeklerde saçların belirli bir yerde ve yoğun olarak seyrelmesidir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle 16-30 yaş arasında yoğun olarak yaşanmaktadır. 45 yaşından sonra dökülme süreci yavaşlamaktadır.

Saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Erkek tipi saç dökülmesinde en önemli etken genetik yatkınlıktır. Eğer ailede ve özellikle babada böyle bir sorun varsa bu, olasılıklar daha çok artar. Bunun dışında vitamin eksikliği de oldukça önemli bir etkendir. E vitamini ve kreatin gibi saçları besleyen vitaminlerin eksikliği, saç köklerinin sağlığına kaybetmesine neden olabilir. Bu da köklerin kalitesini kaybetmesini ve saç dökülmesini de beraberinde getirir. Ayrıca yoğun stres ve tempolu bir hayat da saç dökülmesini hızlandıran faktörler arasında sayılabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi Nedir?

Estetik bir görüntüye oldukça katkı sağlayan saçlarda yaşanacak olası bir sorun, kişilerde özgüven düşüklüğüne, strese ve hatta depresyona bile neden olabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda bu soruna yönelik pek çok tedavi geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin başını, şampuan ve serum gibi ürünler çekmektedir. Saç dökülmesine yol açan kepeklenme sorununa özel geliştirilen şampuanlar, bu anlamda saç dökülmesine olumlu bir etkide bulunabilir. Ayrıca kreatin ve E vitamini içeren bazı serumlar da tedavi sürecinde etkili olabilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi olarak en etkili ve doğal çözüm saç ekimidir. Artık saç çıkmayan bölgelere, hastanın sağlıklı olan saç köklerinin nakledilmesidir. Genellikle ensedeki dökülmeye dirençli saç kökleri alınır ve seyrelen veya tamamen dökülmüş kısımlara eklenir. Saç ekimi sonrası doğal bir görüntü ve kalıcı bir sonuç elde edilir. Fakat bu operasyondan maksimum verim alınabilmesi için uzman kişilerle çalışmak en doğrusudur.

İlginizi Çekebilir: Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hızlı Randevu Al

Call Now Button