Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Genital Estetik/Labioplasti

genital estetik - labioplasti-Doç. Dr. Çiğdem Karadağ - İstanbul

Labium kelimesi Latincede ‘’dudak’’ anlamına gelir. Labia ise çoğul olarak ‘’dudaklar’’ demektir. Labia bölgesi büyük (labia majör) ve küçük dudaklar (labia minora) olmak üzere iki kısma ayrılır. Bazı bireylerde labianın iki kısmı arasında simetrik bozukluklar olabilir. Labioplasti ameliyatı ile bu mevcut bozukluklar giderilebilir.

Labium denilen dışta bulunan kalın dudaklar veya daha içte yer alan ince dudaklarda zamanla kalıtsal nedenlerle veya yaşlanmaya bağlı olarak sarkma veya deformasyon oluşabilir.Labia minora dokusunun geniş ve sarkık olması dış nedenlere bağlı meydana gelebileceği gibi genetik faktörlerden dolayı da olabilir. Genetik nedenlere bağlı birçok örnekte sarkık dokular mevcuttur. Bu gibi durumlar çoğu zaman bir labioplasti ameliyatı ile kontrol altına alınır.

Genetik faktörlerin yanı sıra labia minora dokusunun sarkma nedenleri şu şekildedir:

• Doğum yapmak (Normal doğum/vajinal doğum)

• Genital bölgeye alınan darbeler

• İleri yaş

• Aşırı kilo alıp verme

Vajinadaki küçük dudakların gereğinden uzun ve büyük olması kişinin psikolojisini ve cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler. Labia minoranın (iç dudak) sorunlu olduğu durumlarda; dar pantolon, mayo ve tayt gibi çoğu giysiyi giymek rahatsız edici olabilir. Üstelik bazı dar kıyafetlerin seçimi sonrası bölgede sürtünme sonucu tahriş ve enfeksiyon meydana gelebilir. 

Büyümüş labia dokusu hassaslaşarak bireylerin günlük aktivitelerini kısıtlayabilir. Bu aktivitelere örnek olarak; yürümek, koşmak ve bisiklet sürmek verilebilir. Büyümüş ve genişlemiş labia minora (iç dudak) bahsedilen bu aktiviteler esnasında sürtünmeye uğrayarak tahriş ile sonuçlanabilir. 

Bu durumda küçük bir operasyonla küçük dudaklar uyuşturularak dış dudakların arasından sarkmayacak şekilde küçültülür. Ortalama yarım saat süren operasyonun ardından hasta kısa sürede evine dönebilir.

Dikişler kendiliğinden erir. Ağrı ameliyat sonrası ilk 1-2 gün görülebilir ve ağrı kesicilerle rahatlıkla kaybolur. Labioplasti sonrası kaşıntı , ağrı ve ödem gibi komplikasyonlar genellikle bir veya iki hafta içerisinde azalarak yok olur. Hasta 1 hafta sonra sosyal hayatına geri dönebilir.Ameliyat sonrası dönemde ilk 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Bu müdahaleler cinsel ilişki kalitesini artırdığı gibi yaşam kalitesine de katkı sağlar.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button