Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları - Doç. Dr. Çiğdem Karadağ - İstanbul

Yaşımız ilerledikçe cildimizin hem formunda hem yapısında bazı değişimler olur. Cildimizin yapısındaki kollajen, hyalüronik asit ve elastin doku nicelik olarak azalır. Bu maddelerin eksilmesinin  önüne geçmek, hacmi kaybolmuş bölgeye gerekli hacmi kazandırmak, cildin pürüzsüz olmasını sağlamak ve yüz hatlarını düzeltmek için deri altına jel benzeri maddeler minik iğnelerle ciltteki ilgili yerlere enjekte edilir. Dünya genelinde hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla rağbet ettiği bu tedavi sayesinde kişiler çok daha genç ve estetik bir cilde sahip olurlar.

Dolgu malzemeleri; Hyaluronik asit ve Otolog yağ dokusu olarak iki şekildedir.

Hyaluronik Asit; Hyalüronik asit, yüze enjekte edilen dolgu malzemeleri arasında en çok tercih edilen materyaldir. Günümüzde laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilen hyalüronik asit, enjekte edildiği bölgelerin nem ve dolgunluk kazanmasını sağlar. 

Otolog Yağ Enjeksiyonu; Kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak elde edilen otolog yağ, filtreleme işlemi uygulandıktan sonra istenilen bölgeye enjekte edilerek hacim kaybı olan yerlerin doldurulması sağlanır. Bu yöntemde yağın kişiden alınabilmesi için cerrahi işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.

Hacim kaybı, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaçla dolgu malzemeleri kullanılarak daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırılır. Dolgu malzemeleri genellikle;

  • Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi,
  • Burun kanatlarındaki veya dudak köşelerindeki kırışıklıkların giderilmesi,
  • Ağız kenarından çeneye uzanan derin çizgilerinin giderilmesi,
  • Yüz sarkmalarının giderilmesi,
  • Dudakların şekillendirilmesi veya dolgunlaştırılması,
  • Dudak etrafındaki kırışıklıkların giderilmesi,
  • Kaş arasındaki çizgilerin giderilmesi,
  • Çene hattının düzeltilmesi amacıyla kullanılır.


Uygulama en fazla yarım saat sürer. Uygulama sonrası kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. Uygulama acısızdır. Dolgu kalıcılığı yaklaşık 12 aydır.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button