Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme - Doç. Dr. Çiğdem Karadağ - İstanbul

Vücutla orantısız derecede büyük olan, sırt,boyun ve omuz ağrılarının yanısıra duruş bozukluğuna ve meme altında pişiklere yol açan büyük memelerin (göğüslerin) ideal ölçülerde küçültülmesi, toparlanması ve dikleştirilmesi için yapılan cerrahi işlemidir. Meme (göğüs) küçültme ameliyatı ile fazla meme dokusu, yağ dokusu ve cilt çıkartılır, meme hastanın vücut ölçülerine uygun hale getirilerek kozmetik kaygılar ve neden olduğu psikososyal problemler giderilir.

Meme küçültme ameliyatlarında yara iyileşme problemlerinin olmaması için hastanın ameliyattan yaklaşık 3 hafta önce sigarayı bırakması önerilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmesi gerekir.

Ailede kanser öyküsü olan hastalarda ve 40 yaş üstü hastalarda ameliyat öncesinde meme görüntüleme (meme ultrasonografi, mamografi) teknikleri ile meme dokusu mutlaka kontrol edilmelidir.

Meme küçültme estetik ameliyatı uygulanacak hastaların gebelik durumu, emzirme durumu ve gebelik düşünüp düşünmediği mutlaka sorgulanmalıdır. Emziren hastalar için meme küçültme operasyonu emzirmeyi bıraktıktan en az 6 ay sonra yapılmalıdır. Gebelik düşünen hastalarda ise gebelikle birlikte memede tekrar deformasyon olabileceğinden meme küçültme estetik ameliyatını gebelik ve emzirme sonrası planlaması önerilir.

Meme küçültme estetik ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane şartlarında uygulanan ve meme boyutuna göre ortalama 3-5 saat süren işlemdir. Hastanın meme boyutuna göre ameliyat öncesinde yapılacak olan planlama estetik sonuç elde etme açısından oldukça önemlidir. Ameliyat öncesinde belirlenen tekniğe uygun ölçüm ve çizimler yapılır. Meme küçültme ameliyatında; kesiler meme başı etrafında, meme başından meme altı oluğuna doğru uzanan şekilde olabileceği gibi aşırı büyük ve sarkık memelerde kesi meme başında ve aşağı doğru “ters T” şeklinde olur. Fazla olan deri, meme dokusu ve yağ dokusu memeden (göğüsten) alınarak meme başı olması gereken yere getirilir ve meme şekillendirilir. Ameliyat bölgesinde oluşabilecek kanamayı kontrol amaçlı dren kullanılır ve kesiler kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri ile dikilir.  Hasta 1-2 gün sonra drenler çekilerek taburcu edildir. Ameliyatın bitiminde hastaya sporcu sütyeni giydirilir. Bu sütyeni 1 ay giymesi istenir. Ağrı ilk 1 hafta olur ve ağrı kesici ile rahatlıkla geçer.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button