Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği - Doç. Dr. Çiğdem Karadağ - İstanbul

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Rinoplastide amaç burun şeklini düzeltmek ve kişinin daha rahat nefes almasını sağlamaktır.

Estetik burun ameliyatı ile burun ucu kaldırılabilir, burun sırtındaki kemer alınır, burun küçültülebilir, üst dudakla burun arasındaki açı değiştirilebilir ve burun delikleri düzeltilebilir. Eğer hastanın burundan nefes almada güçlük şikayetleri varsa aynı operasyonda burun içi kıkırdak eğriliklerine de müdahale edilerek kişinin rahat nefes alıp vermesi sağlanır.

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı için kişinin yüzü ile bütünlük ve uyum sağlayan doğal görünümü olan burun kastedilmektedir. Bu amaçla, hastanın cerrahıyla karşılıklı konuşarak isteklerini belirtmesi ve bu isteklerine yönelik burun bilt, kıkırdak ve kemik yapısının uygun olup olmadığını görüşmesi gerekmektedir.

Burun estetiği bayanlarda gelişim hızına göre 16-17 yaşlarında, erkeklerde ise 17-18 yaşlarında yapılabilir. Travma nedeniyle burunda ciddi deformitesi olanlarda ise daha erken yaşlarda uygulanabilir.

Burun estetiği operasyonu için bir üst yaş sınırı olmasa da ilerleyen yaşlarda sağlık durumuna göre anestezi ve diğer komplikasyonların olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button