Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Göz Torbalarından Nasıl Kurtulursunuz?

Göz torbaları, gözlerin altında torba veya koyu halka izlenimi yaratan şişlik veya şişkinlik ile karakterize edilir. Bu durum yaşlandıkça daha da kötüleşebilir, yaygın bir sorun haline gelebilir ve yaşınızın ötesinde yorgunluk veya yaşlılık görünümüne yol açabilir.

Torbaların ardındaki suçlular arasında yaşlanma, genetik yatkınlık, yetersiz uyku ve güneşe maruz kalmanın etkileri gibi çeşitli faktörler yer alıyor. Daha az ciddi olan torbalar yaşam tarzındaki ayarlamalarla iyileşebilirken, diğer göz altı torbalarının tedavisi ameliyatı gerektirebilir.

Neyse ki torbalara yönelik bir dizi tedavi mevcuttur. Bu seçenekler uyku düzenini optimize etmekten daha düşük blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatı olasılığını düşünmeye kadar uzanır. En iyi eylem planını belirlemek için bir tıp uzmanıyla görüşmek önemlidir.

Göz Torbası Estetiği (Ameliyatı)
Göz Torbası Estetiği (Ameliyatı), Bağdat Caddesi, İstanbul

Göz Torbalarına Ne Sebep Olur?

Yaşlanma ve Cilt Esnekliği

Göz torbalarının nedeni herkese göre değişebilir.

Yaşlanma ve cilt elastikiyetindeki değişiklikler göz altı torbalarına katkıda bulunur. Yaşlanma sürecinde kolajen ve elastin miktarımız azalır.

Göz kapaklarını destekleyen kasların zayıflaması. Cilt ve yağ sarkmaya başlayarak göz altı şişkinliğine neden olabilir.

Yağ birikmesi ve yerçekimi, göz altındaki yağların aşağı doğru sarkmasına, göz şişkinliğine ve torbalanmalara neden olur.

Genetik ve Kalıtsal Faktörler

Kalıtsal genetik özellikler, göz kapağı torbalarının gelişme olasılığını etkileyebilir. Sıvı tutma eğilimi ve cildin gücü gibi faktörler, hassas göz altı bölgesinin görünümünün şekillenmesinde önemli bir rol oynar.

Yaşam Tarzı Faktörleri

Stres, göz altında morluklara neden olabilir.

Uyku eksikliği gözlerin şişmesine neden olabilir.

Yetersiz beslenme ve çok sayıda işlenmiş gıda, sıvı tutulmasını ve şişmeyi etkileyebilir.

Alt göz kapağı torbalarının ana nedeni yaşlanma belirtileri olabilir ancak diğer faktörler de alt göz kapağı torbalarının görünümünü etkileyebilir. Bu faktörleri ve yaşam tarzınızı yönetmek, göz çevresindeki cildin korunmasına yardımcı olabilir.

Göz Torbası Çeşitleri ve Tedavi Seçenekleri

Kabarık Göz Torbaları

Sıvı tutulması ve iltihaplanma, göz çevresinde şişliklere ve torbalanmalara neden olabilir.

Çantalar için ev ilaçları:

 1. Soğuk Kompres: Göz çevresine soğuk kompres uygulamak kan damarlarını daraltacak ve iltihabı azaltacaktır.
 2. Hidrasyon: Uygun hidrasyon, göz şişkinliğine neden olan sıvı tutulmasını önleyebilir.
 3. Yeterli Uyku: Uykusuz kaldığınızda göz şişkinliği oluşabilir.

Ev ilaçları geçici bir rahatlama sağlayabilir ancak şişkin torbaların altında yatan nedenleri ortadan kaldırmaz. Şişlik devam ederse bir sağlık uzmanına başvurmak en iyisidir.

Gözyaşı Çukurları

Göz altı çöküklüğü oluşabilir. Bu durum hacim ve kolajen kaybı sonucu yorgun bir görünüme neden olur. Neyse ki dermal dolgu maddeleri gözyaşı oluklarında kaybolan hacmi hızlı bir şekilde geri kazanabilir.

Yüze yağ transferi aynı zamanda göz altı çukurlarının görünümünü iyileştirmek için de iyi bir seçenek sunuyor. Ancak lütfen Doç. Dr. Çiğdem Karadağ’ın bu işlemi yalnızca başka bir ameliyatla birlikte gerçekleştirdiğini (tek başına bir işlem olarak değil) unutmayın.

Göz Altı Torbaları

Göz altı torbaları, gözlerinizin altında sarkma veya şişlik olduğunda meydana gelir. Alt göz kapağı torbaları birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Göz torbalarını gidermek için alt blefaroplasti (göz kapağı estetiği) iyi bir kalıcı çözüm olabilir.

Göz Altı Torbası Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir? yazısını Hürriyet Gazetesi’nden de inceleyebilirsiniz.

Göz Torbaları Tedavisi

Göz Torbası Ameliyatı: Kalıcı Çözüm

Birçok kişi göz altı torbalarından nasıl kurtulacağını merak ediyor. Olası bir göz torbası tedavisi, göz torbası ameliyatı veya alt blefaroplastidir . Göz torbalarına yönelik bu tedavi, göz altı torbalarının giderilmesine yöneliktir. Göz torbalarının çıkarılması, gözlerinizin altındaki fazla yağ dokuyu giderir.

Göz torbası giderme sonuçları kalıcıdır. Göz torbası ameliyatı sırasında alınan yağlar geri dönmez ancak yaşam tarzınıza, yaşlanmanıza ve çeşitli faktörlere bağlı olarak yeni yağlar oluşabilir.

Göz torbası kaldırma ameliyatı, göz altındaki torbaları gidermek için yaygın bir çözümdür ancak sonuçlarınızı korumanız gerekir. Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek ve cildinizi güneşe karşı korumak çok önemlidir. En iyi sonuçlarınızın korunmasını sağlamak için Doç. Dr. Çiğdem Karadağ tarafından verilen ameliyat sonrası tüm adımları uygulamanız gerekecektir.

Göz Torbası Estetiği (Ameliyatı)
Göz Torbası Estetiği (Ameliyatı), Bağdat Caddesi, İstanbul

Gözyaşı Oyuklarına Ameliyatsız Tedaviler

Gözyaşı oyuklarından kurtulmak için ameliyat gerektirmeyen alternatif tedaviler mevcuttur. Ancak ameliyatsız yöntemlerin çoğu kalıcı sonuçlar vermemektedir. Sonuçlarınızı iyileştirmenin en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzı takip etmek ve tedavilerinizi düzenli olarak sürdürmektir.

 1. Cilt bakımı

Göz Kremleri göz çevresindeki cilt dokusunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Soğuk kompresler göz çevresindeki ödemi azaltabilir.

 1. Dermal Dolgu Maddeleri

Gözyaşı oyuklarına enjekte edilen dolgu maddeleri gözlerinizin altındaki koyu halkaların görünümünü azaltabilir.

Dolguların etkisi yaklaşık 6 ila 12 ay arasındadır ve hacmi korumak için daha fazla dolgu maddesinin enjekte edilmesi gerekecektir.

 1. PRP – Trombositten Zengin Plazma

Trombosit açısından zengin plazma (PRP), kollajen üretimini uyarmaya ve göz derisinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek göz çevrenize enjekte edilir.

PRP sonuçları yaklaşık 18 ay sürer ve birden fazla tedavi önerilir.

Göz Yaşı Oyukları İçin Dermal Dolgu Maddeleri

Gözyaşı oyuklarında kullanılan dolgu maddeleri hacim kaybıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Dolgu maddeleri cilde dolgunluk kazandırır ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Dermal dolguların geçici bir çözüm olduğunu unutmayın. Zamanla vücut, enjekte edilen dolgu maddesini yavaş yavaş metabolize eder ve emer. Sonuçların ortalama 6 ila 18 ay arasında sürmesini bekleyebilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Ev Çözümleri

 • Bol bol uyuyun
 • Stres yaratan etkenleri yönetin
 • Sağlıklı bir diyet uygulayın
 • Bolca su iç
 • Sodyum alımını sınırlayın
 • Cildinizi UV ışınlarından koruyun

Alt Blefaroplastinin (Göz Kapağı Estetiğinin) Avantajları

Uzun Süreli Sonuçlar

Alt blefaroplasti, daha pürüzsüz bir göz çevresi elde etmek için fazla deriyi ve yağı cerrahi olarak uzaklaştırır. Bu işlem aynı derinin asla geri dönmemesi nedeniyle kalıcı bir çözüm sunar.

Tıbbi Durumlarda İyileşme

Alt blefaroplasti, fazla deri veya yağ nedeniyle göz çevresinde rahatsızlık ve ağırlık hissi yaşayanlar için bir çözüm sunar. Ayrıca ameliyat, gözlerde tahrişe, yaşarmaya ve kuruluğa neden olabilecek göz kapaklarındaki yanlış hizalamayı da düzeltir.

Göz Torbasına Bağlı Semptomların Azaltılması

Yorgun görünen gözler alt blefaroplasti ile canlandırılabilir. Fazla yağın alınması, torbaları ve buna bağlı olarak ilave derinin neden olduğu rahatsızlığı veya baskıyı azaltır.

Göz Kapağı Ameliyatının Risklerini ve Komplikasyonlarını En Aza İndirmek

Doğru Cerrahı Seçmek

Göz kapağı ameliyatı (estetiği) büyük bir karardır ve deneyimli ve kalifiye bir cerrahın seçilmesi çok önemlidir. Doç. Dr. Çiğdem Karadağ, Türkiye’nin en iyi plastik cerrahlarından biri olarak öne çıkıyor. Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) cerrahisinde son derece deneyimlidir ve hasta odaklı bakıma inanır. Herhangi bir tedavi planı önermeden önce ihtiyaçlarınızı dinleyecektir.

 • 14 yılı aşkın estetik cerrahi deneyimi
 • Ameliyathanede 5.000+ çalışma saati
 • 200’den fazla yüz ameliyatı da dahil olmak üzere 1.000’den fazla ameliyat gerçekleştirildi
 • Yorum yapanlar hastalarından burayı düzeltelim anlamadım 200’den fazla yorum aldı. Yorumların hepsinde Doç. Dr. Çiğdem Karadağ’dan memnuniyetlerini ifade ettiler. Bir tek bile olumsuz yorum almadı.
 • Cerrahi planlama ve 3D görüntülemede kapsamlı uzmanlığa sahip
 • Binlerce mutlu müşteriye yardımcı oldu!
Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Öncesi ve Sonrası
Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Öncesi ve Sonrası, Bağdat Caddesi, İstanbul

Ameliyat Sonrası Bakım ve İyileşmenin Ardından

Blefaroplasti iyileşmesi sırasında cerrahınızın talimatlarına uymanız önemlidir. Size göz damlası verilebilir veya gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenebilir. Bölgeye mümkün olduğunca az dokunmak için her zaman elinizden geleni yapın ve takip randevularınıza daima katılın.

Doç. Dr. Çiğdem Karadağ’ın göz kapağı ameliyatı ile ilgili instagram reels paylaşımını izlemek için hemen tıklayın!

SSS

Alt blefaroplasti göz torbaları olan herkese uygun mudur?

Alt blefaroplasti torbaların azaltılmasına yardımcı olabilir ancak bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. Konsültasyon sırasında cerrah ameliyatın sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Göz kapaklarının düşüklüğü ile göz torbalarının varlığı arasında bir bağlantı var mı

Evet göz kapaklarının düşüklüğü torbalara bağlanabilir. Göz kapağı kasları zayıfladığında göz kapağı düşüklüğü ve torbalanmalara neden olabilir. Bir koşulun diğeri olmadan da olması mümkündür.

Bize Ulaşın

Göz torbalarından nasıl kurtulabileceğinizi ve alt blefaroplastinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için bir Doç. Dr. Çiğdem Karadağ’dan danışmanlık randevusu alın.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button