Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Liposuction İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok insan, fazla kilolarından kurtulmak için diyet, spor gibi farklı yöntemler denemektedir. Fakat bazen istenilen sonuçlara ulaşılamayınca ya da bu süreci daha kolay hale getirmek istenince hekimlerin kapısı çalınıyor. Yağlardan kolayca kurtulmaya yarayan bir yöntem olan liposuction işlemi, en çok başvurulan yöntemlerden birisidir.

Liposuction, bir türlü eritilemeyen inatçı yağların alınması işlemidir. En çok talep görülen estetik operasyonlardan biri olup özellikle bel, diz, karın, kalça ve basenlere uygulanır. Operasyon için yağ dokuları çeşitli yollarla daha akışkan bir hale getirilir. Sonrasında 1-2 mm’lik kesilerden, 2-3 mm çapındaki ince ve uzun kanüller yardımıyla vakumlanarak uzaklaştırılır.

Uygulama sonrasında ödem veya morlukların olması oldukça normal bir durumdur ve zamanla kaybolurlar. Bir hafta sonrasında dikişler alınır ve eğer hasta sağlıklıysa 1 ila 3 hafta içinde günlük yaşantısına dönebilir. İyileşme sürecinin en önemli kısımlarından birisi korsedir. Operasyondan sonra, 4 ila 8 hafta arası liposuction korsesi giyilmelidir.

Liposuction ameliyatı pek çok insana uygulanabilir. Fakat kişide sistemik bir rahatsızlık varsa, kişi hamileyse veya yeni doğum yapmışsa liposuction uygulanmaz. Bu operasyonun herhangi bir yaş kıstası olmasa da eğer kişide ileri yaşa bağlı olarak deri elastikiyeti kaybı fazlaysa bu kişilere de uygulama yapılamaz.

Unutulmaması gereken şey bu operasyonun bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Bu uygulama, bölgesel olarak incelmeyi ve vücut hatlarının daha düzgün hale gelmesini hedefler. Bu yüzden dirençli yağlanmalar dışında bir kilo sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey kontrollü bir diyet ve spordur. Eğer istikrarlı bir diyet ve spor programından sonra bile bu yağlar erimiyorsa, o zaman liposuction ameliyatı düşünmek en mantıklısıdır.

Liposuction işlemi sonrası yorumlar oldukça heyecan ve cesaret vericidir. Fakat bu uygulamanın kalıcılığının size bağlı olduğunu hatırlamanız gerekir çünkü operasyon sonrasında tekrar kilo alabilirsiniz. Bunu engellemek için de yaşam şeklini değiştirmelisiniz, diyet ve egzersize sıkıca tutunmalısınız. Çok sık kilo alınıp verilen durumlarda ise uygulamanın başarı yüzdesi düşmektedir.

Bölgesel yağ fazlalıklarına genelde sarkmalar da eşlik eder. Liposuction ameliyatı her ne kadar yağlara etki etse de sarkmalara etki etmez veya onları yok etmez. Özellikle doğum yapan kadınlarda olan karın duvarındaki sarkmalar da yine bu uygulama ile ortadan kalkmaz. Ayrıca selülitleri için çareler arayanlara da istediğini maalesef ki veremez.

Liposuction fiyatı, klinikten kliniğe değişiklik göstermektedir. Buna ek olarak, yapılacak bölge ve o bölgenin boyutları da yine fiyatları etkilemektedir. Her şeyden önemlisi, uzman hekimlere güvenmek ve kendinizi onlara teslim etmektir. Böylece ameliyatın muhtemel riskleri de en aza indirgenmiş olur.

İlginizi Çekebilir: Mezoterapi Nedir?

Hızlı Randevu Al

Call Now Button