Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Plastik Cerrahlardan Liposuction Sonrası İyileşme İpuçları

Plastik Cerrahlardan Liposuction Sonrası İyileşme İpuçları!

Beklendiği üzere, liposuction uygulandıktan sonraki haftalarda hastalar rahatsızlık hissedebilir ve yeni vücutlarına alışma konusunda zorluk yaşayabilir. New York plastik cerrahı David P. Rapaport, bu konuda en önemli noktanın “başından itibaren ağrının bir adım önünde olmak” olduğunu söylüyor. Böylelikle, liposuction sonrası “genel olarak daha iyi bir iyileşme süreci geçirebiliriz”. Plastik cerrahlar hızlı ve sorunsuz bir iyileşme için aşağıda en doğru ipuçlarını paylaşmaktadır.

1) Mümkün olan en kısa sürede, ancak kademeli olarak spora dönün.

Doktorlar bu konuda farklı zaman dilimlerinden bahsedebildiği gibi, çoğu uzman spor yapmaya mümkün olan en kısa sürede ancak daha yavaştan alarak dönmemiz gerektiği konusunda hemfikirdirler. Houston, Teksas plastik cerrahı Dr. Henry A. Mentz’a göre “İlk bir ila iki hafta boyunca, fiziksel aktiviteniz kademeli olarak artabilir. Üçüncü haftadan itibaren hafif egzersizlere başlanabilir ancak ameliyat sonrasındaki altı ila sekiz hafta kadar ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.” Dr. Rapaport, hastaların spor salonlarına dönmeden önce sık sık esneme çalışmaları yapması gerektiğini söylemekte ve hastalarını “tercihen üç ila beş gün içinde düşük hızla olmak üzere genellikle bir hafta içinde spora dönmelerini” teşvik etmektedir. Koşu gibi yüksek etkili aktivitelere dönerken hastaların korse giymeleri gerektiğini söylemektedir.

2) Korse giyin.

Newport Beach, CA plastik cerrahı Dr. Sanjay Grover, belirli bir süre korse giyilmesinin faydalı olduğunu söylüyor. Dr. Mentz de ayrıca hastalarına “ameliyat sonrasında en az altı ila sekiz hafta korse giymelerini” tavsiye ettiğini söylüyor.

3) Köpük dolgu kullanın.

Dr. Grover, ”Bazı cerrahlar, ameliyat sonrası şişmeyi veya sıvı birikimini azaltmak için korseye ek olarak köpük dolgu kullanıyor” diyor. Köpük dolguların oluşabilecek morlukları da azaltmaya yardımcı olduğunu ekliyor.

4) Lenf drenajı masajı yaptırmayı deneyin.

Çoğu uzman, operasyon sonrasında lenf drenajı masajı yaptırılmasını önermektedir. Dr. Mentz “Ameliyat sonrası lenf drenaj masajı yapılmasını destekliyoruz.” diyor. Masaj rezervasyonunu yaptırmadan önce, ameliyat sonrası en uygun zaman için doktorunuza danışın.

5) Radyofrekans tedavisi alın.

Dr. Mentz, hastaların lenf drenajı masajı ile ThermiSmooth gibi radyofrekans tedavisini aynı anda almalarını önermektedir. Bu tedavi “şişmeyi azaltmaya, yara dokusunu yumuşatmaya, cildi sıkılaştırmaya, rahatsızlığı gidermeye ve genel olarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.”

6) Yürümeye devam edin.

Dr. Grover “Erken süreçte ayağa kalkmanın bacaklar veya ayak bileklerinde sıvı birikmesinin önlenmesi için faydalıdır.” dedi. Aynı zamanda derin ven trombozu olasılığını da en aza indirmeye yardımcı olacağını ekledi.

Şu yazıma da göz atabilirisiniz: Karın germe estetik

Hızlı Randevu Al

Call Now Button