Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası dikkat etmek çok önemlidir. Burun estetiği, hem şekil bozuklukları için hem de nefes problemleri için oldukça sık başvurulan bir operasyondur. Özellikle son yıllarda burun ameliyatı için, toplumda giderek artan bir talep söz konusu. Yapılan yoğun planlamalar ve analizler sonrasında nihayet hekimin hünerli ellerine teslim oluyoruz fakat ameliyatın öncesi kadar sonrası da ayrı bir özen gerektiriyor. Bu yüzden bu operasyonu geçirenlerin uyması gereken bazı altın kurallar var. Peki bu kurallar nelerdir?

Özellikle burun estetiği operasyonundan sonraki ilk 1-2 hafta oldukça önemlidir. Bu süre zarfında doktorun söylediklerini harfiyen yerine getirmek gerekir. En önemli konulardan birisi duştur. Ameliyattan 2 gün sonra, çok sıcak olmayan bir suyla baş geriye alınarak duş alınabilir. 1 hafta sonrasında ise rahat bir şekilde duş alınabilir. Bir diğer önemli konu ise egzersizdir. Burun ameliyatı sonrasında, çok efor gerektiren, hareketli aktivitelerden ve ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlardan uzak durmak en doğrusudur. 1 hafta sonrasında yürüyüş gibi daha basit egzersizlere başlanabilir.

Burun ameliyatından bir hafta sonrasında kalıplar çıktığında normal yaşama dönülebilir ama en önemli şey sürekli temkinli olmak ve burnu olası darbelerden korumaktır. Örneğin çocukların topla oynadığı alanlardan uzak durmak en doğrusudur. Burun estetiği uygulaması sonrasında en önemli şey hekimin önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaktır. Burun spreyleri ve kremleri hekimin belirttiği sürede ve sıklıkta kullanılmalı. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda önerdiği bazı masaj hareketleri de yapılabilir.

Özellikle morluklar ve şişlikler geçinceye kadar güneşten korunmak çok önemlidir. Geniş kenarları olan bir şapka yardımıyla yüz, güneşten rahatça korunabilir. Ayrıca burun estetiği sonrasındaki ilk 3 ay hamam, sauna gibi fazla sıcak ortamlara da girmemek en doğrusudur. Burun estetiği operasyonundan sonra burun şekil aldığı için güneş gözlüğü ya da numaralı gözlükleri kullanılmaya en erken 3. aydan itibaren başlanabilir ki kullanmadan önce hekime danışmak ve onay almak daha doğrudur. Bunun yanı sıra mutlaka düzenli olarak kontrole gitmek ve sürecin doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini hekime teyit ettirmek gerekir. Bu bağlamda 1. 3. ve 6. ay ve 1. sene kontrolleri aksatılmamalıdır.

Burun ameliyatı sonrası fiziki olarak uyulması gereken kurallar olsa da durum aslında bununla sınırlı değildir. Kişinin kendisini ruhsal olarak da koruyabilmesi çok önemlidir. Yüzün en dikkat çekici yeri olan ve ifadeye büyük bir etkisi olan burun, estetik sonrasında büyük bir değişim geçirir. Bu da kişinin kendine yabancılaşmasına sebep olur. Özellikle ilk zamanlarda şişliklerin ve morlukların olması sebebiyle, burun ameliyatı olanlar aynada karşılaştıkları görüntüden pek hoşnut olmazlar. Bu sebepten dolayı aynaya çok bakmamak, çevredekilerin yorumlarına aldırış etmemek ve en önemlisi sabırlı olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Meme Büyütme: Meme İmplantları Hakkında Ne Kadar Bilgiye Sahipsiniz?

Hızlı Randevu Al

Call Now Button