Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Doğal Görünümlü Göğüslere Sahip Olmanın 5 Yolu

Daha yaygın olarak göğüs estetiği olarak bilinen göğüs büyütme işlemi, genellikle göğüslerinizin görünümünü iyileştirmek ve onlara daha dik bir görünüm kazandırmak için yapılır. Bu prosedürde göğüs implantları kullanılır ve göğüslerinizin görünümü iyileştirilebilir. Meme estetiğinizin sonucu, doğal görünümlü göğüsler mi yoksa yapay göğüsler mi istediğinize ve ameliyattan önce seçtiğiniz çeşitli meme implantı seçeneklerine bağlıdır.

Kimler Meme Büyütme İçin İyi Bir Adaydır?

Önemli miktarda kilo vermişseniz veya çoğul gebelik geçirmişseniz ve bunun sonucunda göğüslerinizin sarkık görünmesine neden olmuşsanız, meme estetiği sizin için tercih edilecek bir işlemdir. Göğüs büyütme işlemi, doğal olarak küçük, asimetrik veya tüp şeklinde göğüsleriniz varsa ve göğüslerinizin görünümünden aşırı derecede rahatsızsanız da yapılabilir.

Sebebi ne olursa olsun, meme büyütme işlemi fiziksel görünümünüzü iyileştirebilir. Artık göğüslerinizin belirli kıyafetlerde nasıl göründüğü konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Meme estetiği (meme büyütme) sonrasında farklı giyim tarzlarında kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

İyi yapılmış bir göğüs estetiği, göğsünüzün yapay görünmeden, iyi şekillendirilmiş, daha dik ve yuvarlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Aslında, yara izleri iyice gizlenerek düzgün bir şekilde yapılırsa, hiç kimse bunların doğal göğüsleriniz mi yoksa implant mı olduğunu anlayamaz. Bu da çok yetenekli ve uzman bir plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece göğüs estetiğinin (meme büyütme) en büyük avantajıdır.

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme implantları arasında karar verirken, her meme implantı tipini ve her implantın spesifik özelliklerini incelemeniz gerekir. Bunu araştırmak oldukça yorucu olabilir, bu nedenle implant türlerini ve faydalarını sizin için özetledik.

Meme İmplantı
Meme İmplantı

İçeriğine göre Meme İmplantları:

1-Salin Meme İmplantları

Salin Meme İmplantları, silikon kabuklu ve salin veya tuzlu su dolgulu sağlam implantlardır. Bu implantlar göğüslerinize boş olarak yerleştirilebilir ve ameliyat sırasında doldurulabilir, dolayısıyla sadece küçük bir kesi yeterlidir. Ve eğer bu implantlar yırtılırsa, içeriği herhangi bir zararlı yan etki olmaksızın vücut tarafından kolaylıkla emilebilecektir. Ancak yırtılma, göğüslerin önemli ölçüde sönmesine ve sarkık ve boş görünmesine neden olur. Bu implantlar çok tercih edilmemektedir.

2-Silikon Meme İmplantları

Silikon Meme İmplantları, içi özel silikon malzeme ile dolu, düzgün konturlu meme implantlarıdır. Bu implantlar salin meme implantlarından daha doğal görünür ve hatta daha doğal bir his verir. Sadece bu da değil, silikon meme implantlarının yırtılmasından memelerin şekli daha az etkilenir. Ancak yırtılma durumunda yine de silikon jelin ve kabuğun meme implantı boşluğunuzdan çıkarılması gerekecektir.

Şekline göre Meme İmplantları:

1-Yuvarlak Meme İmplantları

Yuvarlak Meme İmplantları, adından da anlaşılacağı gibi yuvarlak yapıları nedeniyle implantın dönmesi ve memelerin şekil bozukluğu yuvarlak meme implantları için potansiyel sorun teşkil etmez. Bu implantlar ayrıca göğüslere daha yüksek bir profil kazandırır; bu da temel olarak göğüslerin diğer implant türlerine göre daha dik görünmesi anlamına gelir. Memenin üst kısmında daha dolgun bir görünüm sağlar.

2-Anatomik (Damla) Meme İmplantları

Damla ya da anatomik şekilli implantlar doğal meme şeklindedir. Hastanın meme yapısına göre yuvarlak ya da anatomik implantlar tercih edilir. Eğer hastanın hiç meme dokusu yoksa anatomik implant konulabilir, fakat meme dokusu var ama meme üst dolgunluğu yoksa yuvarlak implant daha ideal bir seçenektir.

Vücut tipinize en uygun meme implantının boyutunu ve tipini cerrahınızla görüşmelisiniz.

Doğal Göğüslerin Özellikleri

Doğal görünümlü meme implantları, bir meme estetiğinin (meme büyütme) başarılı sayılması için önemlidir. Bir meme implantının doğal göğüslere benzemesi için gerekli olan pek çok özellik ve yön vardır; bunların tümü aşağıda belirtilmiştir:

  • Meme implantı vücudunuzun geri kalanıyla orantılıdır ve çok küçük ya da çok büyük olarak göze çarpmamalıdır.
  • İmplant meme boşluğuna iyi uyum sağlar ve yerçekiminin etkisiyle doğal olarak asılı kalır.
  • Meme implantı, doğal meme dokusunun dokusuna ve hissine uyacak kadar sağlam ve yumuşak olmalıdır. Meme implantı seçerken size en uygun implantı hekiminizle birlikte seçmeniz gerekir.
  • Sadece göğüs estetiği yaptırdığınızı haykıran görünür bir yara izi yoktur. İşlemi gerçekleştirirken cerrahınızın tüm kesileri göğüslerinizin doğal hatlarına ve kıvrımlarına gizlediğinden emin olmalısınız.
  • Göğsünüzü kaplayan cilt implant üzerinde dalgalanmaz veya aşırı gerilmez. Tıpkı cildin meme dokusunun üzerinde olduğu gibi implantın üzerinde düzgün bir şekilde uzanmalıdır.
  • Göğüsler ve aralarındaki boşluk doğal olmalı ve gerçekçi bir dekolteye sahip olmalısınız.

Göğüslerinizin orijinalliği değerlendirilirken dikkate alınan tek faktör göğüslerin şekli değildir.

Yapay Göğüslerin Özellikleri

Yapay göğüsler başarısız plastik cerrahinin sonucudur ve mutsuzluğunuzun nedeni olabilir. Yapay göğüsler genellikle çok yuvarlak ve dokunulamayacak kadar sert olduğundan, göğüslerinizin içine meme implantı yerine iki dairesel kaya yerleştirilmiş gibi görünür. Ayrıca sanki sürekli push-up sütyen takıyormuşsunuz gibi görünürler. Bu, birinin göğüs estetiği (meme büyütme) yaptırıp yaptırmadığını anlamanın en yaygın yoludur.

Yapay göğüsler de genellikle birbirinden oldukça uzaktadır; bu, doğal göğüslerde asla olmayan bir durumdur. Sahte görünen göğüsler o kadar gerçekçi olmayan yükseklik ve aralıklara sahiptir ki, göğüs dekoltesi aşırı derecede belirginleşir ve son derece yapay görünür. Bununla birlikte, genellikle çok büyüktürler ve vücut oranlarına hiç uymazlar, bu da sahte olduklarını açıkça ortaya koyar.

Meme büyütme operasyonuna giderken, aşırı sahte görünen göğüslerle karşılaşmadığınızdan emin olmak için bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Ancak bazı kadınlar göğüslerinin olabildiğince sahte görünmesini ister. Doç. Dr. Çiğdem Karadağ, yalnızca gerçekçi boyut ve şekle sahip implant yerleştirmeyi tercih etmektedir.

Doğal görünümlü göğüslere nasıl ulaşılır?

Doğal görünen göğüslere sahip olacağınızdan emin olmak için, göğüs büyütme prosedürünü seçerken aşağıdaki hususları aklınızda bulundurmanız gerekir.

“ Gerek projeksiyon, boyut, gerekse yuvarlak ve damla şekilleri açısından cerrahi tekniğim ve implant seçimim, hastaların doğal veya sahte bir görünüm istemesine göre değişecektir. Meme implantlarının göğüs kaslarının üstüne veya altına yerleştirilmesi de nihai sonucu etkileyecektir ” diyor Doç. Dr. Çiğdem Karadağ.

Göğüs (Meme) Estetiği Öncesi, Sonrası
Göğüs (Meme) Estetiği Öncesi, Sonrası

Doğru İmplant Boyutunu Seçin

İmplantınızın boyutu gerçekte ne kadar doğal görünebileceğini belirler. Çoğu insan ne kadar büyük olursa o kadar iyi olduğunu düşünse de bu gerçeklerden çok uzaktır. İmplantın boyutu sadece gerçekçi olmayan bir güzellik standardına değil, üst vücut tipinize de uygun olmalıdır.

Doç. Dr. Çiğdem Karadağ aslında vücut tipinize ve beklentilerinize göre sizin için en iyi implant boyutunu önerecektir.

Doğru İmplant Şeklini Seçin

Meme implantlarının genellikle sadece iki şekli vardır: yuvarlak ve damla şeklinde. Meme büyütme işleminizden en iyi sonuçları elde etmek için doğru şekli seçmek oldukça önemlidir. Doç. Dr. Çiğdem Karadağ sizin için en iyi implant şeklini önermeden önce göğüs dokunuzu, göğüs cildinizi ve vücut oranlarınızı değerlendirecektir.

Şekillerden herhangi birini seçerken yer çekiminin göğüsleriniz üzerindeki etkilerini aklınızda bulundurmalısınız. İster damla ister yuvarlak şekli seçin, aşağıda asılı kalma ihtimalleri vardır ve eğer çok büyük veya daha geniş projeksiyona sahip bir implant tercih ederseniz yer çekiminin göğüsleriniz üzerindeki etkileri abartılabilir. Bu, göğüslerinizin doğal olmayan bir görünüme sahip olmasına neden olur ve revizyon ameliyatı olmak isteyebilirsiniz.

Doğru İmplant Tipini Seçin

Doğru implant türü göğüslerinizin dik, sıkı ve tamamen doğal görünmesini sağlayan implanttır. Göğüslerinizin tuhaf, son derece sahte bir şekilde öne çıkmasını sağlıyorsa o implant tipi sizin için en iyi seçim değildir ve farklı bir implant tipini düşünmelisiniz.

Tek bir implant tipine karar vermeden önce her zaman Doç. Dr. Çiğdem Karadağ’ın tavsiyesine uymalı, implant tipinizin artılarını ve eksilerini okumalı ve spesifik implant tipinin öncesi ve sonrası resimlerine bakmalısınız çünkü bu karar bir sonraki kararınızda da geçerli olacaktır. Hayatınızın yirmi yılı kadar…

Doğru İmplant Aralığını ve Yerleştirme Yerini Seçin

Genel olarak implantın boyutuna, şekline, tipine dikkat etmeniz daha olasıdır. Ancak göğüs büyütme operasyonunuzun sonuçlarını belirleyen tek faktörün bunlar olmadığını muhtemelen unutacaksınız. Meme implantı yaptırırken yapılan en büyük hatalardan biri göğüslerinizin arasındaki boşluğa dikkat etmemektir. İnsanlar çoğu zaman göğüslere bakarak ve göğüsler arasındaki geniş, doğal olmayan boşluğu fark ederek birisinin meme estetiği (meme büyütme) yaptırdığını anlayabilir.

Meme büyütme işleminin bir diğer önemli yönü de implantın yerleştirileceği yer veya bölgedir. Bu kasın üstünde veya altında olabilir. İmplantınız kasın altına yerleştirildiyse ancak doğal görünüm kazanması ve hastanın sosyal hayatına geri dönüşü oldukça uzun bir zaman alacaktır. Ve eğer bu gerçekleşirse, göğüslerinizin doğal olmadığı ve sahte olduğu çok belirgindir.

Doç. Dr. Çiğdem Karadağ, “Göğüs implantlarımı çoğunlukla kas üstü, kas zarı altına yerleştiriyorum çünkü uzun vadeli sonuçların kas altına göre çok daha iyi ve doğal olduğuna inanıyorum, tabi bunu memenin cilt yapısına, dokusuna ve hastanın vücut yapısına bakarak karar veriyorum.” diyor.

Daima Uzman Cerrahı Seçin

Her şeyi doğru yapsanız ve implantın en iyi tipini, boyutunu ve şeklini seçseniz bile, eğer işlemi gerçekleştirecek yetenekli, uzman bir plastik cerrahınız yoksa, göğüs estetiğiniz yine de hatalı biçimlendirilmiş, asimetrik göğüslerle sonuçlanabilir. İşleminiz için doğru cerrahı seçmek, istediğiniz sonuçlara ulaşma şansınızı artırabilir.

Doktor hakkındaki çevrimiçi incelemeleri ve referansları okuyarak cerrahın yeteneğini değerlendirebilirsiniz. Cerrahınızın sosyal medya hesabındaki öncesi ve sonrası resimlerine (veya videolarına) bakmak, cerrahınızın beceri ve yeteneklerini daha iyi fark etmenize de yardımcı olabilir.

Hürriyet Gazetesi’ndeki meme implantı yazıları da dikkatinizi çekebilir.

Hızlı Randevu Al

Call Now Button