Doç. Dr. Çiğdem Karakaya

Estetik Dolgu Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Genç, pürüzsüz ve parlak bir yüz, kadın erkek fark etmeksizin herkesin hayallerini süsler. Bu yüzden kozmetik ürünler hayatımızda iyiden iyiye yer etti ama ilerleyen yaşla birlikte kalitesi bozulan cilde, kozmetik ürünler yeterli gelmemeye başlar. Yavaş yavaş kolajen üretimi azalır, kırışıklıklar belirginleşir ve cilt esnekliğini kaybeder. Sarkmaların da ortaya çıkmasıyla yaşlı bir görüntü oluşur. Fakat gelişen teknoloji, bu tarz problemlere etkili çözümler üretmeye başladı. Bu çözümlerden birisi de estetik dolgu uygulamalarıdır. Özellikle son yıllarda popülerliği bir hayli artan dolgu uygulamaları, oldukça fazla talep görmektedir.

Estetik dolgu, yüzdeki kırışıklıkların yok olması ya da bazı bölgelerin hacim kazanması için yapılan bir işlemdir. Bu bölgelere, kanül ve iğnelerle dolgu sıvısı enjekte edilir. Bu sıvılar hyaluronik asit gibi tamamen doğal malzemelerden oluşur ve insan vücuduna zararlı değildir ve zamanla erir. Kalıcılığı, yapılan işleme ve dolgunun malzemesine göre değişiklik gösterir. Estetik dolgu uygulaması ameliyatsız bir işlem olduğu ve etkili sonuçlar verdiği için, özellikle kadınlar tarafında sıkça tercih edilir. Eğer uzman ellerden tarafından yapılırsa önemli riskler söz konusu olmaz.

Yüz Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı estetik dolgu çeşitleri geliştirilmiştir. En çok istenen ve talep gören işlem, kırışıklıkların doldurulması işlemidir. Alın, göz kenarları ve dudak kenarlarında oluşan çizgiler, yüzü yaşlı gösterir. Minik iğneler yardımı ile dolgu sıvısı bu kırışıklıklara enjekte edilir ve bu bölgelerdeki kırışık görüntü ortadan kalkar. Bir diğer dolgu bölgesi ise dudaklardır. Yüz güzelliğinin en önemli parçası olan dudakların dolgun ve şekilli olması her zaman tercih edilir. İnce ve belirsiz dudaklara sahip olanlar bu durumdan bir hayli şikayetçidir. Fakat dolgu uygulamaları sayesinde belirgin ve kalın dudaklara sahip olabilmek artık oldukça kolay.

Yanaklar ve elmacık kemikleri, kişinin yaşını belirleyen en önemli bölgelerdir. İlerleyen yaşla birlikte yüzün bu alanları sönmeye ve sarkmaya başlar. Yaşlı bir görüntüyü engellemek için yanaklara estetik dolgu işlemi uygulanır. En az yanaklar kadar önemli olan çene ise yüze güçlü bir ifade verir ama hacimsiz bir çene, yüzün diri ve simetrik görünmesine engel olur. Çene dolgusu (jawline) sayesinde çene hattı hacim kazanır ve böylece yüz daha orantılı görünür. Yüz güzelliğini etkileyen bir diğer önemli nokta ise gözaltıdır. Genç yaşlı demeden birçok insanın ortak sorunu, gözaltındaki morluklar ve çukurluklardır. Bu da yüze yaşlı ve yorgun bir ifade verir. Gözaltı ışık dolguları, bu yorgun ifadeyi ortadan kaldırır ve yerine genç, enerjik bir ifade verir. Hepsi oldukça etkili ve güvenli olan bu uygulamalardan maksimum verimi alabilmek içinse, işinde gerçekten uzman olan kişilerden deste almak elzemdir.

İlginizi Çekebilir: Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Hızlı Randevu Al

Call Now Button